KNJIŽNICA-PREDSTAVITEV

KNJIŽNICA OSNOVNE ŠOLE III MURSKA SOBOTA – predstavitev knjižnice

Šolska knjižnica je osrednje kulturno, izobraževalno in informacijsko središče šole. Je poseben prostor z zakladi znanja, ki s svojim delovanjem podpira vzgojno izobraževalni proces šole. Namenjena je učencem in vsem zaposlenim na šoli. Vzgojno-izobraževalna dejavnost šolske knjižnice je njena temeljna dejavnost in najpomembnejši del dela knjižničarja v njej. V podporo razvijanju bralne kulture in informacijske pismenosti se učenci vključujejo v različne projekte (Nacionalni mesec skupnega branja, Mednarodni mesec šolskih knjižnic, projekt Rastem s knjigo). V šolski knjižnici se skozi vse šolsko leto izvajajo tudi ure knjižnično-informacijskega znanja.

Šolska knjižnica

Naša knjižnica se nahaja v mansardi prizidka na ok. 90 m² površine. Poleg leposlovnega gradiva nudi strokovno gradivo za učence in učitelje, neknjižno gradivo ter revije. Knjižnica je urejena po načelu prostega pristopa.

Leposlovno gradiva je razvrščeno po starostnih stopnjah:
C … cicibani (1. – 3. razred ) / rdeči trakovi
P … pionirji (4. – 6. razred) / modri trakovi
M … mladina (7. – 9. razred) / oranžni, rumeni trakovi
L … ljudsko slovstvo /vijolični trakovi

Strokovno gradivo za učence in učitelje je urejeno po sistemu UDK.
0: Splošno (enciklopedije, priročniki, leksikoni, stripi)
1: Filozofija. Psihologija. Etika
2: Verstva. Teologija
3: Družbene vede
4:
5: Naravoslovne vede. Matematika
6: Uporabne znanosti. Medicina. Tehnika
7: Umetnost. Fotografija. Glasba. Šport
8: Jezik. Jezikoslovje. Leposlovje
9: Zemljepis. Zgodovina. Biografija

Gradivo za učitelje je ločeno v strokovni knjižnici, velik del pa se nahaja tudi po učilnicah in kabinetih.

Knjižnica za svoje delovanje uporablja knjižnično-informacijski sistem COBISS, ki povezuje večino slovenskih knjižnic in informacijskih centrov. Ta sistem omogoča brskanje po javno dostopnem računalniškem katalogi COBISS.

V šolski knjižnici je zaposlena knjižničarka Jana Merica, uni. dipl. bibliotekar.
Kontaktni podatki:
Jana Merica
T: 02/ 522 34 62
E: jana.merica@guset.arnes.si

Obnašanje v šolski knjižnici

• Vstop v šolsko knjižnico s hrano in pijačo ni dovoljen.
  • V šolski knjižnici ni dovoljena uporaba mobilnih in drugih naprav.
  • To je prostor, kjer učenci lahko prebirajo različno knjižnično gradivo, se učijo, pišejo naloge,
    se pripravljajo na pouk, se tiho pogovarjajo s prijatelji  in najdejo svoj mir.

Dokumentacija v knjižnici

• Knjižnični red