BRALNA ZNAČKA

Bralna značka, vseslovensko gibanje, ki spodbuja mlade k branju in dviga njihovo bralno kulturo, se je pred pol stoletja rodila na Koroškem, na Prevaljah, kjer sta jo osnovala pisatelj Leopold Suhodolčan in profesor Stanko Kotnik. Prve – Prežihove značke– so bile podeljene maja 1961 na Koroškem.

Bralna značka spodbuja prostovoljno branje v prostem času. Vanjo je vključenih več kot polovica osnovnošolcev. Ves čas se razvija kot dopolnilo k pouku slovenskega jezika in književnosti ter dejavnostim (šolske) knjižnice, hkrati pa je bralna značka kot obšolska/interesna dejavnost lahko svobodnejša, bližja otrokom in mladim in tako uspešnejša pri oblikovanju bralcev za vse življenje.

17. septembra gibanje vsako leto zaznamuje začetek bralnega leta, vsakič nekoliko drugače. Bralno leto se zaključuje med 8. februarjem oz. 2. aprilom, mednarodnim dnevom knjig za otroke, in koncem šolskega leta.

Društvo Bralna značk, skupaj s Pionirsko knjižnico – Centrom z mladinsko književnost in knjižničarstvo redno objavlja izbor priporočenih kakovostnih knjig.

Pregledni priporočilni seznami

ANGLEŠKA BRALNA ZNAČKA

Vsako leto na šoli organiziramo tudi branje za angleško bralno značko EPI READING BADGE. Učenci jo zadnja leta opravljajo pri učiteljici, ki jih poučuje angleški jezik. Seznam knjig, ki jih je potrebno prebrati učenci dobijo pri učiteljici in knjižničarki v šolski knjižnici.

Dostopnost